Zarabianie na pisaniu tekstów na zlecenie

Pisanie tekstów na zlecenie to jeden z najłatwiejszych sposobów na zarabianie przez Internet. Warto podkreślić, że wcale nie musisz być dziennikarzem czy poetą, żeby móc zarabiać na pisaniu tekstów na zamówienie! Wystarczy, że spełniasz kilka z tych warunków

 • lubisz pisać(to warunek konieczny)
 • znasz zasady ortografii i interpunkcji(lub sprawnie umiesz korzystać z autokorekty 🙂
 • masz dostęp do komputera, Internetu i edytora tekstu
 • umiesz posługiwać się wyszukiwarką Google
 • kreatywność(wymagane, jeżeli chcesz realizować naprawdę dużo zleceń)

Jakie teksty można pisać na zlecenie?

Wyróznić możemy przede wszystkim kilka rodzajów tekstów, na które będziesz mógł znaleźć najwięcej zleceń w Sieci:

 • teksty na bloga – ktoś prowadzi tematycznego bloga, ale nie ma czasu na pisanie na niego wpisów, więc chętnie zleci niektóre tematy komuś innemu. Potrzebna tutaj będzie przede wszystkim dobra znajomość tematu o jakim jest blog.
 • teksty na firmową stronę internetową – są to zazwyczaj teksty, które mają opisywać zakres usług jakiejś firmy, opisywać jej sposób działania, historie. Dobrze, jeżeli będziesz wiedział co nie co o tym, co dana firma robi.
 • teksty opisujące produkty w sklepie internetowym – osoba, która zakłada sklep internetowy zazwyczaj nie ma czasu na opisywanie każdego z produktów. W zależności od wielkości sklepu internetowego, takich produktów może być od kilkuset do kilku tysięcy. Jeżeli potrafisz dużo i długo pisać o tym samym, jednocześnie robiąc to za każdym razem oryginalnie – to coś dla Ciebie.
 • teksty na potrzeby SEO(teksty preclowe, teksty na stron zapleczowe, teksty tematyczne) – tego rodzaju zleceń znajdziesz najwięcej. Najczęśćiej jedynym wymaganiem jest napisanie merytorycznego tekstu na wybrany temat, mieszczący się w jakiejś tematyce i zawierający określone słowa kluczowe. Jeżeli masz głowę pełną pomysłów – to coś dla Ciebie.

Jak wyglądają teksty na potrzeby SEO?

Przykładowe zlecenie na tekst SEO:

 • 1000 znaków długości
 • tematyka: tłumaczenia
 • słowa kluczowe: internetowe biuro tłumaczeń, tłumacznie dokumentów

Przykładowy tekst spełniający te warunki:

Osoby dużo podróżujące oraz pracujące za granicą potrzebują często przetłumaczenia tekstów na język obcy. Potrzebne są zarówno tłumaczenia dokumentów np. po sprowadzeniu samochodu z Niemiec, tłumaczenia mandatów np., jeśli przekroczyliśmy dozwoloną prędkość na niemieckiej autostradzie, czy też umów o pracę, jeśli pracujemy u naszych zachodnich sąsiadów. Osoby rzadko przebywające w naszym kraju, którym zależy na szybkim czasie tłumaczenia dokumentów na pewno będą zainteresowane, czym jest internetowe biuro tłumaczeń. Od zwykłego różni się głównie tym, że nie ma swojej siedziby i biura. Pozwala to na znaczne oszczędności kosztów utrzymania, pozostaje nam wtedy tylko opłacenie pracowników, ponieważ miejscem pracy staje się wtedy Internet. Jest to szczególnie ważne udogodnienie dla osób przebywających poza granicami naszego kraju, a poszukującymi osoby, która podejmie się tłumaczenia dokumentów. Wystarczy wtedy przesłanie pod wskazany przez biuro adres mailowy dokumentów, po czym odczekanie paru dni na proces tłumaczenia. Przetłumaczone dokumenty będą nam odesłane również drogą mailową. Również płatność jest w takim przypadku ułatwiona, wystarczy dokonać przelewu opłaty na podany przez tłumaczące biuro numer konta.

Ile można zarobić na pisaniu tekstów?

Stawki są zróżniowane w zależności od rodzaju tekstu oraz doświadczenia osoby je piszącej. Przykładowe stawki:

 • teksty preclowe(teksty SEO niższej jakości) – 1,5 zł / 1000 znaków
 • teksty zapleczowe(teksty SEO dobrej jakości) – 2z zł / 1000 znaków
 • teksty na bloga lub stronę internetową – od 5 zł / 1000 znaków

Dowiedz się: 1000 znaków – ile to stron?

 

2 thoughts on “Zarabianie na pisaniu tekstów na zlecenie”

 1. “O ile oczywiście będzie miała tyle zamówień”… Właśnie. Tu jest pies pogrzebany. W dzisiejszych czasach ciężko, niestety, się przebić na tym rynku. Copywriterów jest na pęczki, a firmom przez to ciężko wybrać tego akurat najlepszego i mogą się nieźle przejechać (sytuacja znajomego). Zamawianie tekstów na Textmarket czy na Independent-Publishing jest chyba lepszą opcją niż szukanie “tekściarza” na własną rękę – czasami lepiej zapłacić więcej i mieć gwarancję, że tekst będzie bezbłędny.
  Ale to chyba za dużo z klienta strony, także już kończę 🙂
  Artykuł fajny, oczywiście.
  Pozdrawiam,
  Karina Wojciechowska.

 2. Ewentualnie można robić tak jak autor tego wpisu. Najpierw trzeba założyć własnego bloga o copywriting’u, a później jeżeli jakiś zleceniodawca trafi na taką stronę, to będzie mógł na podstawie pisanych treści określić, czy dany pisarz się nadaje czy też nie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.