Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(core/post-comments) is not within the allowed path(s): (/home/karols/domains/zarabiaj-internetowo.pl:/tmp:/var/tmp:/home/karols/.tmp:/home/karols/.php:/usr/local/php:/opt/alt:/etc/pki) in /home/karols/domains/zarabiaj-internetowo.pl/public_html/wp-includes/blocks.php on line 532
Jak zarabiać grając w gry? - Zarabiaj-internetowo.pl
Strona główna Gry Jak zarabiać grając w gry?

Jak zarabiać grając w gry?

0
Jak zarabiać grając w gry?

Gry komputerowe już dawno przestały być tylko formą rozrywki. Od co najmniej kilku lat można dzięki nim zdobyć niemałe pieniądze, a w niektórych przypadkach nawet ogromną sławę. Jak zarabiać pieniądze grając w gry? Oto najpopularniejsze metody.

Rynek gier komputerowych rozwija się w zawrotnym tempie. Poszczególne produkcje przenoszące graczy do wirtualnego świata nie służą już tylko do zabicia wolnego czasu, ale coraz częściej przynoszą realne zarobki. To scenariusz, który jeszcze 15-20 lat temu wydawał się wielu osobom niemożliwy. Dziś najpopularniejsi gamerzy mogą pochwalić się nie tylko wysokimi dochodami, ale także rozpoznawalnością porównywalną do tej, jaką cieszą się gwiazdy estrady czy telewizji. Co ciekawe – by zarabiać na grach wcale nie trzeba stać się od razu profesjonalnym uczestnikiem zmagań e-sportowych. Istnieją metody monetyzowania czasu spędzanego przy danej produkcji skierowane do całkowitych amatorów. Jakie? Oto szczegółowy przegląd metod zdobywania prawdziwych pieniędzy za pomocą gier komputerowych.

Streaming 

Najpopularniejszym sposobem zarabiania na grach komputerowych jest oczywiście streaming. Gracz prowadzi relację live, w trakcie której pokazuje swoje zmagania przy danym tytule, a jednocześnie komentuje to, co dzieje się aktualnie na jego ekranie i wchodzi ze swoimi widzami w interakcje. Fani streamera nagradzają go z kolei darowiznami. Ponadto, prowadzący transmisję może wcześniej nawiązać współpracę z jakąś marką i w tracie live’a reklamować jej produkty. Streamerzy nadają najczęściej na platformie Twitch, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by swoje transmisje emitować za pomocą serwisu YouTube czy na Facebooku. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest wyrobienie sobie marki wśród publiczności. To szczególnie ważne, gdy twórczość danego streamera koncentruje się na prezentowaniu swoich zmagań z tylko jednym, konkretnym tytułem (np. seria FIFA). W takim przypadku niezbędne jest udowodnienie odbiorcy swoich ponadprzeciętnych umiejętności gamerskich.

Prowadzenie kanału na YouTube

Wielu graczy zarabiających na grach wykorzystuje YouTube nie tylko do prowadzenia relacji live, ale też do publikacji materiałów wideo. Kanał na tej platformie idealnie nadaje się do recenzowania nowych tytułów lub tworzeniu poradników. Zarabianie na YouTube możliwie jest m.in. na reklamach czy darowiznach gromadzonych na Patronite. 

Prowadzenie bloga 

Nie wszyscy twórcy decydują się na format wideo. Alternatywą dla tego rozwiązania jest tradycyjny blog lub strona internetowa. Można je w całości poświęcić zagadnieniom gier komputerowych – recenzjom, newswom, ciekawostkom, solucjom itd. Blog pozwala zarobić m.in. dzięki reklamom oraz wpisom sponsorowanym.

Zarabianie na grach przeglądarkowych 

Zarobić można także grając w gry przeglądarkowe. W sieci funkcjonuje co najmniej kilka produkcji tego typu. Proces generowania zysków jest dość prosty – grając w dany tytuł zdobywa się wirtualne monety, które następnie wymienia się na prawdziwe pieniądze (ewentualnie kryptowaluty). Co więcej – istnieją portale, które w jednym miejscu gromadzą gry przeglądarkowe umożliwiające zarabianie. Wystarczy wybrać jedną z nich i po prostu działać. Przykładami takich serwisów są m.in. ySense i Neobux. Poszczególne strony narzucają graczom pewne warunki i limity (np. określona liczna sesji w ciągu doby). 

Zarabianie na grach mobilnych 

Zarobienie symbolicznych kwot jest możliwe dzięki graniu w gry mobilne. Wystarczy średniej klasy smartfon z Androidem, by móc zdobyć niewielkie pieniądze np. w czasie jazdy autobusem czy w poczekalni u lekarza. Niektóre tytuły oferują graczom drobne upominki, np. w formie kart z kodami do wykorzystania w Google Play. 

Sprzedaż kont lub itemów

To stara metoda zarabiania na grach, popularna szczególnie w produkcjach typu MMORPG. Gracz, który w danym tytule znacząco rozwinął swoją postać, zdobył nią spore ilości wirtualnej gotówki lub jest w posiadaniu rzadkiego i przez to cennego przedmiotu (np. zbroi), może zdecydować się na ich sprzedaż za realne pieniądze. Wystarczy wystawić ogłoszenie w jednym z portali aukcyjnych i czekać na chętnych. Warto jednak uważać, gdyż w większości przypadków sprzedaż kont do gier zabroniona jest przez twórców, a wykrycie zakazanej transakcji może zakończyć się zawieszeniem konta.

Testowanie gier 

Czy granie w gry może być pełnoetatową pracą? Jak najbardziej. W ten sposób na życie zarabiają chociażby testerzy gier. Tacy specjaliści otrzymują od producenta dany tytuł w jednej z pierwotnych wersji i wyszukują w nim wszystkie możliwe błędy. Wbrew pozorom, nie jest to zajęcie łatwe i wymaga sporej wiedzy. Testerzy nie grają w celach rekreacyjnych, a kierują się ściśle określonymi schematami, mającymi na celu ułatwić im znalezienie elementów, które nie powinny znaleźć się w finalnej wersji produktu. 

Występowanie na turniejach 

Dla graczy specjalizujących się w danych tytułach coraz częściej organizowane są specjalne turnieje. Mowa tu zarówno o lokalnych pojedynkach organizowanych np. w pubach, ale też o większych eventach, na które zjeżdżają się gamerzy z całego kraju, kontynentu lub świata. W zależności od rangi imprezy przewidziane są różne nagrody. Najbardziej prestiżowe turnieje przeznaczone są dla zawodowców występujących pod szyldem profesjonalnych drużyn e-sportowych. Amatorzy nie powinni jednak składać broni. Na mniejszych eventach zarabia się mniej, ale jednocześnie umożliwiają one zwrócenie na siebie uwagi zawodowych teamów i wywalczenie kontraktu marzeń.

Przykładowe gry, na których można zarobić

Lista gier, które umożliwiają zarobek, jest naprawdę spora. Prowadząc blog lub kanał na YouTube nie trzeba ograniczać się do żadnego konkretnego typu produkcji. W przypadku transmisji live, a także turniejów, najlepiej sprawdzają się gry oparte na współzawodnictwie. Tu wyróżnić należy przede wszystkim serię FIFA, ze szczególnym uwzględnieniem trybu Ultimate Time, który polega na zbudowaniu drużyny za pomocą wypuszczanych przez producenta kart zawodników. Ponadto, świetnie sprawdzają się takie tytuły jak Fortnite czy Counter-Strike. Ogromną popularnością cieszy się też produkcja League of Legends będąca sieciową grą typu multiplayer online battle arena. W największym skrócie – gracze dzielą się na drużyny oraz wybierają typ postaci cechujące się różnymi umiejętnościami. Ekipy mają za zadanie zwalczyć team przeciwny i wypełnić narzucone z góry cele mapy, na jakiej rozgrywa się walka.

Jeśli chodzi o gry MMORPG, w których można sprzedać swoje konto, warto wyróżnić takie tytuły jak World of Warcraft, Lineage II, Tibia, Metin 2 i EVE Online. Wartościowe itemy sprzedawane są też przez graczy produkcji Counter-Strike: Global Offensive.

Do najpopularniejszych gier mobilnych umożliwiających zarabianie zalicza się z kolei Pro Pool – Ultimate 8 Ball, Quiz Rewards, Booble Shooter, Strike! eSports Bowling i wiele innych.

Ile można zarobić grając w gry?

Zarobki graczy są zależne od rodzaju podjętej działalności. Najmniejsze zyski generują gry mobilne i przeglądarkowe, gdzie dziennie można liczyć na zdobycie od kilku centów do maksymalnie kilku dolarów. 

Szybkim i wygodnym sposobem zarabiania na grach są livestreamy. Najpopularniejsi twórcy z samych donacji od widzów są w stanie w ciągu 2-3 godzin zarobić nawet kilkaset złotych. Podobnie pieniądze można zarobić sprzedając konto w grze lub posiadane itemy. W tym przypadku cena zależna jest od rzadkości zdobytego wyposażenia wirtualnej postaci.

Największe zyski zdobywa się grają w turniejach. Najlepsi profesjonalni gracze na świecie zarabiają nawet kilkaset tysięcy dolarów. Jest to jednak poziom trudny do osiągnięcia. Polscy e-sportowcy, w zależności o swoich umiejętności, rangi zawodów, w których startują, a także od umów sponsorskich, zarabiają od kilku do kilkuset tysięcy złotych.