Strona główna Crowdsourcing Crowdsourcing – co to właściwie jest ?

Crowdsourcing – co to właściwie jest ?

2

Czym jest crowdsourcing?

Nazwa w Polsce brzmi jeszcze dość obco. O tym, że sformułowanie takie nie przyjęło się jeszcze u nas najlepiej świadczy fakt, że crowdsourcing nie ma w języku polskim swojego odpowiednika. Najprostsze wytłumaczenie tego terminu zlecanie dużej liczby zadań grupie osób – społeczności. Ma to na celu nie tylko wykonanie jakiejś masowej pracy, ale także dostarczenie firmie opinii, pomysłów lub gotowych rozwiązań. Crowdsourcing to pojęcie dość szerokie i jeszcze świeże. Ja chciałbym się na swoim blogu zająć tylko kwestią wykonywania zadań w zamian za pieniądze.

Jakie zadania są do wykonania?

Najczęstszy typ zadań to tak zwana „czarna robota”, bardzo duża ilość małych zadań, które musi wykonać człowiek. Są to więc zadania takie jak :

  • przypisywanie produktów i zdjęć do danej kategorii oraz określanie, jak bardzo jakiś produkt jest związany z daną kategorią
  • weryfikowanie poprawności tłumaczeń
  • transkrypcja nagrań
  • tworzenie krótkich tekstów

Stawki za tego typu zadania są bardzo zróżnicowane, najtańsze zaczynają się od 0.01$ (przypisywanie do kategorii), a kończą na 20-30$ (tworzenie tekstów). Mimo, że stawka 0.01$ za zadanie nie zachęca specjalnie, ale w ciągu jednej godziny jesteśmy w stanie wykonać kilkaset takich zadań. Spójrzmy na przykładowe 3 zadania jakie mogą się pojawić :

Raczej nie wygląda na specjalnie trudne, prawda ?

Gdzie szukać zleceń?

Niestety crowdsourcing jako forma zarabiania nie jest jeszcze w Polsce popularny. Najpopularniejszy portal tego typu to Amazon Mechanical Turk – jest to najbardziej znany i największy tego typu portal na świecie. Co poza nim ?

Mamy do dyspozycji jeszcze kilka innych portali z mikro zadaniami :

  • http://microworkers.com/ – tutaj znajdziemy nieco inne zadania, ze względu na to, że zleceniodawcami są wszyscy Internauci, a nie tylko duże firmy jak to jest w przypadku Amazon Mechanical Turk. Spotkamy się więc z zadaniami typu : daj like dla mojego fanpage, zarejestruj się na danej stronie, dodaj stronę do ulubionych na jakimś serwisie.
  • http://www.shorttask.com/
  • http://www.clickworker.com/

2 KOMENTARZE

  1. Ciekawy wstęp do tematu. Ostatnio szperam w internecie za informacjami z zakresu nowinek e-Commerce, web 2.0 i marketingu w internecie, i wczytuję się właśnie w ideę crowdsourcing. Ciekawe wykorzystanie tej ideologii jest na millionyou.com, gdzie tworzy się platforma zrzeszająca fanów kręcenia i montowania wideo, gdzie mogą zadebiutować swoimi pracami, jak również zrzeszyć się w większym projekcie, a agencje i firmy chcące się wypromować mogą zlecić konkurs. A właściciel portalu ma prosperujący portal. Ciekawy przykład inicjatywy opłacalnej dla wszystkich zainteresowanych – utopia normalnie 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.